/Pálava (Pavlovské vrchy)

PÁLAVA

Chráněná krajinná oblast Pálava nabízí svým návštěvníkům možnost velmi zajímavých míst, které se těší veliké oblibě. Skalnaté vršky Pavlovských vrchů a překrásný výhled ve vás zanechá nezapomenutelný zážitek.

Na trasu, která je označena červenou turistickou značkou a kopíruje ji i naučná stezka se napojíte přímo ze Strachotína. Značka vás povede po silnici do Dolních Věstonic, které jsou známi nálezem hliněné sošky ženy, která dostala příznačné jméno Věstonická venuše. Z Dolních Věstonic pak začnete prudce stoupat k prvnímu vrcholu, na kterém stojí hrad Děvičky. Červená značka samotný hrad sice míjí, nicméně je z ní značená odbočka. Z prvopočátku dřevěný hrad, který byl ve 14. století přestavěn byl využíván jako hraniční pevnost a ohlašovna požárů. Hrad Děvičky byl opuštěn na přelomu 18. a 19. století.

Po návratu zpět na červenou můžete pokračovat na druhý vrchol kopce Děvín, který je s nadmořskou výškou 554 metrů n. m. nejvyšším místem celé Pálavy. Na tomto vrcholu byl v roce postaven televizní vysílač, který je viditelnou dominantou celého kraje.

Z vrcholu Děvín cesta klesá, až k silnici vedoucí do obce Klentnice, kde odbočí a pokračuje k zřícenině Sirotčí Hrádek. Zřícenina tohoto gotického hradu leží na severo – východním vrcholu Stolové hory ve výšce 458 metrů n. m. První zmínky se datují již ve 13.století. Sirotčí Hrádek byl postaven na dvou oddělených skaliscích, mezi kterými přes propast vedl most a tím obě části hradu spojoval. Dnes již z hradu lze obdivovat zbytky hradní zdi a paláce, které se dochovaly. Hrádek si vybrali také filmaři při natáčení pohádky „O statečném kováři“.

Pokud se rozhodnete pokračovat dále po značené trase cesta vás zavede přes Stolovou horu a částečně po silnici až k jeskyním Na Turoldu, která společně s jeskyní Liščí díra vytvářejí více než 2 km podzemních chodeb a dómů. Pro návštěvníky je otevřena jen krátká část, ale i přes to prohlídka trvá 40 minut.

Turold je jen kousek od města Mikulov.

2018-03-14T13:22:49+01:00